Home
Up
Jun 2006
May 2006
Apr 2006
Mar 2006
Feb 2006
Jan 2006

 

B

Congleton Harriers

RESULTS -2006

Home > Results > 2006

Sunday 31 December - CLUB CLOUD HANDICAP (13 ran)

  Expected Time Handicap Finish Time Actual Time Adjust-ment
Dot Tanner 72:00 5:00 75:20 70:20 -1:40
Jason Chappell 58:30 18:30 75:58 57:28 -1:02
Derek Dale 64:00 13:00 77:11 61:11 -2:49
Malcolm Jackson 62:00 15:00 77:14 62:14 +0:14
Felicity Doyle 75:00 2:00 77:43 75:43 +0:43
Sandre Jackson 62:00 15:00 77:49 62:49 +0:49
Debbie Hill 60:30 16:30 78:10 61:40 +1:10
James Pearce 49:00 29:00 78:24 49:24 +0:24
Geoff Pettengell 56:00 21:00 78:48 57:48 +1:48
Paul Sellers 54:00 23:00 83:07 60:07 +6:07
Harold Pinkney 62:30 14:30 83:53 69:23 +6:53
Pete Doyle 60:00 17:00 90:53 73:53 +13:53
Paula Kennerley 66:00 11:00 92:53 81:53 +15:53

Sunday 17 December - ROACHES XMAS CRACKER (362 ran)

Simon Harding 6th 53:23  
James Pearce 10th 54:47  
Anthony Allan 23rd 57:58  
Debbie Hill 97th 71:13 1st LV45
Paul Sellers 116th 71:13  
Seaton Kennerley 133rd 73:09  
Pete Doyle 134th 73:09  
Harry Stubbs 174th 77:49  
Dave S Taylor 175th 78:07  
Tony Smith 227th 84:59  
Shirley Spratt 253rd 89:17  
Matt Plummer 256th 89:52  
Jude Newham 261st 90:33  
Gill Armstrong 262nd 90:36  
Derek Dale 263rd 90:36  
Dot Tanner 264th 91:52  
Peter Brinsley 274th 93:56  
Felicity Doyle 289th 97:04  
Ella Lyman 305th 100:26  
Helen Burt 306th 100:26  
Caroline Partner 339th 112:55  

Saturday 9 December - NORTH STAFFS XC 4 LEEK

      LADIES
Gill Armstrong 26th 28:24  
Debbie Hill 32nd 28:51  
Jude Newham 52nd 31:44  
Jude Ceuppens 57h 32:29  
      MEN
Simon Harding 22nd 41:39  
Bryan Carr 25th 42:08  
Steve Bacon 33rd 43:05  
Anthony Allen 34th 43:38  
James Pearce 35th 43:41  
Simon Jackson 59th 46:21  
Andy Roberts 71st 47:27  
John Amies 82nd 48:33 1st V60
Pete Ceuppens 88th 49:13  
Chris Rhodes 102nd 50:55  
Pete Doyle 141st 54:45  
Seaton Kennerley 146th 55:03 DEBUT!!
Grant Silk 159th 57:41  
Dave S Taylor 169th 60:44  
      UNDER 11 BOYS
Jake Roberts 13th 11:29  

Sunday 3 December - CARDINGTON CRACKER 9m, 2600' (253 ran)

Bryan Carr 14th 1:22:32  
James Pearce 19th 1:23:58  
Pete Newham 38th 1:28:15  
John Amies 74th 1:35:29 3rd V60
Amanda Bell 110th 1:43:18  

Saturday 25 November - CHEDDLETON 10K (372 ran)

Steve Bacon 13th 36:53  
Pete Newham 19th 38:29  
John Amies 43rd 41:16 2nd V60
Mark Jeffs 83rd 44:23  
Rich Benson 103rd 46:11  
Debbie Hill 112th 46:30 1st LV45
Gill Armstrong 115th 46:43  
Mark Morris 116th 46:46  
Jude Newham 124th 47:20  
Harold Pinkney 166th 49:35  
Steve Tamplin 180th 50:48  
Bev Griffiths 231st 54:16  
Helen Burt 257th 55:25  
Katie Benson 284th 57:35  
Ella Lyman 297th 58:46  
Caroline Partner 339th 64:58  

Saturday 18 November - NORTH STAFFS XC 3 STAFFORD COMMON

      LADIES
Debbie Hill 33rd 24:19  
Charmaine Stonier 56th 26:04  
Jude Ceuppens 65th 27:16  
Katie Benson 70th 28:35  
Helen Burt 74th 29:06  
Ella Lyman 77th 30:11  
Caroline Partner 81st 33:29  
      MEN
Simon Harding 24th 36:58  
Steve Bacon 27th 37:15  
Bryan Carr 31st 37:40  
James Pearce 32nd 37:47  
James Wood 41st 38:47  
Simon Jackson 49th 39:25  
Anthony Allen 53rd 39:55  
Andy Roberts 74th 41:28  
John Amies 82nd 41:55  
Pete Ceuppens 140th 45:44  
Mark Jeffs 147th 46:19  
Rich Benson 152nd 47:01  
Mark Tilstone 156th 47:39  
Grant Silk 162nd 48:00  
      U13 GIRLS
Edie Tilstone 12th 9:34  
      UNDER 11 BOYS
Jake Roberts 6th 8:39  

Sunday 12 November - ROACHES FELL RACE 15m, 3700' (232 ran)

Pete Newham 54th 2:33:44  
John Amies 57th 2:34:16 1st V60
Andy Roberts 77th 2:40:44  
Geoff Pettengell 84th 2:42:58  
Amanda Bell 114th 2:52:04 ??
Derek Dale 178th 3:14:02  
Grant Silk 201st 3:27:08  

Saturday 11 November - NORTH STAFFS XC 2 PARKHALL

      LADIES
Gill Armstrong 31st 24:23  
Charmaine Stonier 61st 26:15  
Jude Ceuppens 68th 27:02  
Katie Benson 85th 30:13  
Caroline Partner 96th 33:57  
      MEN
Simon Harding 26th 39:15  
Steve Bacon 27th 39:18  
Bryan Carr 30th 39:33  
Simon Jackson 39th 40:42  
Pete Newham 42nd 40:54  
James Wood 56th 42:05  
Chris Rhodes 100th 44:52  
Mark Jeffs 130th 46:42  
Pete Ceuppens 146th 47:40  
Pete Doyle 163rd 49:13  
Rich Benson 170th 49:58  
Mark Tilstone 180th 51:31  
      U13 GIRLS
Edie Tilstone 21st 11:19  

Sunday 5 November - CLWYDIAN HILLS FELL RACE 10m, 3100' (153 ran)

James Pearce 8th 80:29  
Pete Newham 35th 83:46  
John Amies 42nd 87:45 2nd V60
Geoff Pettengell 56th 90:00  

Saturday 4 November - LANGLEY 7 (212 ran)

Steve Bacon 17th 42:43  
Simon Jackson 21st 43:06  
Pete Newham 23rd 43:15  
Rich Benson 68th 50:18  
Pete Doyle 77th 51:02  
Debbie Hill 88th 52:02 PB
Seaton Kennerley 89th 52:05 PB
Sandre Jackson 91st 52:14 PB
Malcolm Jackson 98th 52:31 PB
Nel Moore 100th 52:39  
Harry Stubbs 105th 53:35  
Gill Armstrong 106th 53:35  
Jude Newham 115th 54:25  
Derek Dale 119th 55:00  
Jude Ceuppens 166th 60:36  
Helen Burt 175th 62:45  
Peter Brinsley 187th 66:27  
Katie Benson 201st 70:16 PB
Caroline Partner 211th 74:22 PB?

Sunday 8 October - CONGLETON HALF MARATHON (458 ran)

James Pearce 12th 1:22:58  
Pete Newham 16th 1:23:42  
Simon Jackson 17th 1:23:43  
Jason Chappell 57th 1:29:04 PB
Dave Fussell 160th 1:39:14  
Mark Morris 224th 1:44:53 PB
Jude Newham 227th 1:45:12  
Kerry Briggs 330th 1:54:03 PB
Ian Mayers 333rd 1:54:30  
Val Fussell 343rd 1:55:09  
Suzanne Lindop 350th 1:55:45  
Anna Reeves 351st 1:55:58  
Bev Griffiths 400th 2:02:29  
Simon Wadsworth 418th 2:11:45 PB
Liz Smart 431st 2:15:39  
Katie Benson 438th 2:17:07 PB

Sunday 8 October - CONGLETON QUARTER MARATHON (79 ran)

Jim Bradbury 8th 46:19  
Steve Dunn 37th 56:43  
Helen Burt 42nd 57:46  
Ella Lyman 51st 1:00:28  
Caroline Partner 65th 1:07:49  

Sunday 8 October - CONGLETON SMILEY MILE FUN RUN (61 ran)

Emily Doyle 3rd    
Josh Carr 16th    
Ella Kennerley 33rd    

Saturday 7 October - NORTH STAFFS XC 1 NEWCASTLE

      LADIES
Gill Armstrong 44th 24:40  
Dot Tanner 74th 27:01  
Jude Ceuppens 81st 28:00  
Emma Norris 84th 29:31  
Liz Smart 89th 31:49  
Margaret Fox 93rd 33:54  
Marilyn Thomas 94th 33:57  
Caroline Partner 95th 34:44  
      MEN
Simon Harding 15th 38:21  
Bryan Carr 21st 39:21  
Steve Bacon 28th 40:04  
James Pearce 30th 40:09  
Simon Jackson 36th 41:07  
Pete Newham 39th 41:22  
Andy Roberts 69th 43:52  
John Amies 75th 44:15 1st V60
Pete Ceuppens 120th 48:05  
Pete Doyle 130th 48:34  
Rich Benson 144th 49:59  
Harold Pinkney 147th 50:20  
Len Frodsham 168th 57:16  
U13 GIRLS
Edie Tilstone 19th 13:35  

Sunday 1 October - MACCLESFIELD HALF MARATHON (581 ran)

Rich Benson 157th 1:39:32  
Pete Doyle 171st 1:40:21  
Debbie Hill 177th 1:40:42 PB
Romilly Wills 257th 1:45:46  
Peter Brinsley 554th 2:15:00  

Sunday 24 September - TORONTO WATERFRONT HALF MARATHON (4463 ran)

Caroline Partner 3,577th 2:22:10 PB

Sunday 24 September - MEERBROOK 15K (253 ran)

Simon Jackson 24th 1:05:25  
Rich Benson 87th 1:13:19  
Debbie Hill 98th 1:14:20 PB, 1st LV45
Sandre Jackson 132nd 1:17:27 PB
Harold Pinkney 143rd 1:18:08  
Malcolm Jackson 150th 1:18:38 PB
Nel Moore 158th 1:19:23  
Dave S Taylor 189th 1:24:46  
Val Fussell 218th 1:30:07 PB
Katie Benson 251st 1:51:30 PB

Sunday 3 September - BHAM WOMEN'S HYDROACTIVE 5K

Caroline Partner ?? 30:20  

Sunday 27 August - LEEK HALF MARATHON (345 ran)

Simon Jackson  33rd 1:29:48  
Rich Benson 127th 1:42:28  
Debbie Hill 139th 1:43:46 2nd LV45
Felicity Doyle 247th 1:56:46  
Mark Morris 263rd 1:59:32  
Caroline Partner 342nd 2:34:04  

Sunday 20 August - BIRCHWOOD 10K (762 ran)

Jim Bradbury 219th 43:01   
Katie Benson 658th 59:47  

Tuesday 15 August - HORSESHOE HOBBLE 6.1m ()

Harry Stubbs   50:58  
Jerry Comerford   51:09  
Suzanne Lindop   51:18  
Paul Sellers   51:19  
Rich Benson   51:58  
Jim Bradbury   52:18  
Dot Tanner   52:27  
Helen Burt   52:28  
Derek Dale   52:39  
Sandre Jackson   52:47  
Malcolm Jackson   52:47  
Simon Jackson    53:05  
Tony Smith   53:11  
Felicity Doyle   53:12  
Chris Tanner-Tremaine   53:30  
Terry Dykes   54:11  
Len Frodsham   54:20  
Jude Newham   54:29  
Andy Roberts   55:17  
Katie Benson   57:20  
Kerry Briggs   57:39  
Paula Kennerley   57:39  
Ann Lipton   57:39  
Liz Reeves   58:01  

Thursday 10 August - RUDYARD LAKE SUMMER SERIES 5m ()

       

Saturday 5 August - TEGGS NOSE RACE 6.5m, 1100' ()

James Pearce 5th 56:18  
Rich Benson 59th 74:16  

Thursday 3 August - LEEK RC SUMMER SERIES 4.5m ()

       

Thursday 27July - BIRCHALL SUMMER SERIES 5.5m ()

       

Thursday 20 July - BIDDULPH COUNTRY PARK SUMMER SERIES 5m ()

       

Wednesday 19 July - FOREST FIVE (66 ran)

Chris Rhodes 21st 42:52  
Dot Tanner 52nd 53:19 1st LV55

Thursday 13 July - SHUTLINGSLOE FELL RACE SUMMER SERIES 3m ()

       

Tuesday 11 July - GUN RUN 9K (90 ran)

James Pearce 5th 39:08  
Pete Newham 18th 42:52  
Paul Sellers 26th 44:28  
Geoff Pettengell 29th 45:06  
Chris Tanner-Tremaine 32nd 45:41  
Pete Doyle 38th 46:40  
Rich Benson 46th 48:33  
Tony Smith 58th 50:22  
Austin Farr 73rd 54:18  
Dot Tanner 76th 55:29  

Saturday 9 July - BOLLINGTON NOSTALGIA ()

John Amies 15th 50:33 1st V60
Andy Roberts 19th 51:15  
Amanda Bell 38th 55:15 1st Lady

Thursday 6 July - PARKHALL XC SUMMER SERIES 4m ()

       

Wednesday 5 July - BLACK ROCKS FELL RACE ()

John Amies 18th 43:57 1st V60
Andy Roberts 31st 45:44  
Chris Rhodes 39th 46:53  
Amanda Bell 43rd 47:32 2nd Lady

 

Home > Results > 2006